Søren Jensen [369]
(Omkr 1773-)

 

Familie

Ægtefæller/børn:
1. Ane Kristine Jensdatter [370]

  • Jens Sørensen [2306]
  • Anders Sørensen [2307]
  • Mette Kirstine Sørensdatter [2308]
  • Peder Sørensen [2309]
  • Karen Sørensdatter [2310]
  • Mette Marie Sørensdatter [364]+

Søren Jensen [369] 1

  • Født: Omkr 1773 2
  • Ægteskab (1): Ane Kristine Jensdatter [370]

   Et andet navn for Søren var Søren Jensen Smed.3 4

Billede

  Notater:

Claus' tip-3-oldefar.

Link til siden om Hvejsel sogn.

Billede

  Begivenheder i hans liv:

1. Beskæftigelse: Bonde og gårdbeboer, 1801, Ølholm, Langskov sg. 2 Ølholm by.

2. Ejendom: Ejer af gården.: "Højgaard", Ildved, Hvejsel sg. 4


Billede

Søren blev gift med Ane Kristine Jensdatter [370] [MRIN: 135]. (Ane Kristine Jensdatter [370] blev født omkring 1766 2.)

  Begivenheder i deres ægteskab:

1. Bopæl, 1801, Ølholm, Langskov sg. 2 Ølholm by.


Billede

Kilder


1 Kirkebog for Langskov sogn (Rigsarkivet, Arkivalieronline, Kirkebøger: Kirkebøger fra hele landet), 1746-1814 s.43.
Opslag 30. (Mette Marie Sørensdtr dåb).

2 Folketælling 1801 (Rigsarkivet, Arkivalieronline, Folketællinger: Folketællinger), Langskov s.244.
Opslag 3. (Søren Jensens husstand i Ølholm Bye).

3 Olav Vang Lauridsen og Jens Peter Harbo, Slægten Lauridsen fra Grønvang, Vejen og nogle af dens Slægtsforbindelser (Vejen, A/S Cenraltrykkeriet, 1921), s.318-319.
John Andersen
, f. paa Drostrupgaard 17. Marts 1798, d. i Ildved, Hvejsel Sogn, 24. Novbr. 1871, g. m. Mette Marie Sørensdatter, f. i Ølholm, Langeskov Sogn, 29. Marts 1809, d. i Ildved 24. Juni 1845, Datter af Gdr. Søren Jensen (Smed) og Ane Kristine Jensdatter af Uldum. - John A. Ejer af "Højgaard", Hvejsel Sogn.

I sine Livserindringer (Vejle 1910) fortæller Sønnen Anders Johnsen følgende:
"Min Fader er født paa en mager Hedegaard i daarlig Kultur. Som i de fleste Bondehjem var det fattigt. Min Fader har fortalt, at Føden mest bestod af Rugmelsgrød og Kartofler. Saasnart min Fader blev voksen, maatte han med Heste og Vogn ud om Sommeren for at tjene Føden. Det skete paa den Maade, at han ude i Pottemageregnen købte et Læs af de saakaldte Jydepotter, som han kørte omkring med i Sønderjylland, ja helt ned i Holsten. Paa et saadant Læs kunde han tjene 1 Td. Rug; men saa maatte der intet gives ud paa Vejen. I Vognskrinet var der Rugbrød og Øl. Nattelogis var billigst i Vognen, mens Hestene græssede i Vejgrøften.
Senere kom min Fader til at handle med Klædevarer. Varerne blev smuglet over Kongeaaen og kunde derfor sælges billigt. Paa hans Rejser i Nørrejylland kom han ofte til Ildved, hvor min Moder havde sit Hjem. - Min Fader havde altid haft noget imod selv at bære fine Klæder; men han var langt foran sin Tid i Kundskaber og Trang til Oplysning. Det var ham derfor en Samvittighedssag, at hans Børn skulde nyde bedre Undervisning og Uddannelse, end der var bleven ham til Del. Vi Børn maa mindes Fader med inderlig Tak for, hvad han har været for os, og det paa en Tid, da Kundskabstrangen ellers ikke var vaagnet.".

4 Historisk Atlas, Højgård.


Hjem | Indholdsfortegnelse | Efternavne | Navneliste

Denne hjemmeside blev lavet 19 Jan. 2026 med Legacy 10.0 fra MyHeritage.com; Ophavsret og vedligeholdelse af mail@ClausBechgaard.dk